Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

Obchody Dnia Niezłomnych

Od kilku lat nasza szkoła włącza się w obchody Narodowego Dnia  Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym roku uczennice z kl. IIa gimnazjum wykonały projekt edukacyjny poświęcony partyzantom antykomunistycznego podziemia.

    Gimnazjalistki Wiktoria Przybysz, Alicja Steć, Milena Wajszczuk oraz Klaudia Zabłocka pod opieką nauczycielek p. Elwiry  Sosnowskiej i p. Małgorzaty Wiącek wykonały makietę ukazującą życie rodzinne, walkę za ojczyznę, działalność konspiracyjną i niesprawiedliwy proces rotmistrza kawalerii Witolda Pileckiego. Makieta ta miała na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży poświęcenie i bohaterską postawę jednej z wybitnych postaci czasów II wojny światowej i powojennego kształtowania się państwa polskiego.

    W poniedziałek, podczas lekcji wychowawczych, uczniowie kl. III-VII sp oraz II-III gimnazjum obejrzeli przygotowaną w ramach projektu prezentację o Żołnierzach Niezłomnych. Prowadzące akademię, Wiktoria Przybysz i Klaudia Zabłocka przedstawiły zebranym najważniejsze informacje związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyświetlone wideoklipy ukazały martyrologię partyzantów tzw. drugiej konspiracji i ich trudne losy powojenne. Dużo uwagi w prezentacji poświęcono upamiętnieniu życia wybitnego polskiego żołnierza Legionów Polskich,  generała Wojska Polskiego i dowódcy "Kedywu Armii Krajowej" - Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil.

    Akademia urozmaicona była wyświetlonymi wideokilpami grupy muzycznej De Perss, Tadka Solo oraz teledyskiem IPN-u i Kasi Malejonek "Jedna chwila - Panny Wyklęte".