Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

23600823
Dzisiaj:
414

Walka z nałogami

 Walka z nałogami

    Dzieci wchodząc w wiek dojrzewania, przechodzą jakby ponowne narodziny, a równocześnie przygotowują się do dorosłości. Mimo, że zaczynają wyglądać jak ludzie dorośli w wiele sprawach są jeszcze dziećmi i nadal jest mnóstwo rzeczy, których nie mogą lub nie potrafią robić. To burzliwy czas konfliktów z rodzicami, nauczycielami, czas podważania autorytetów, czas gdy bardzo ważne stają się kontakty z rówieśnikami.

   Młodzi ludzie w tym wieku zaczynają interesować się płcią przeciwną, robią się niepewni siebie, często popadają w zmienne nastroje – z nieokrzesanej energii przechodzą w apatię i przygnębienie. Często sprawiają wrażenie jakby niczego nie chcieli od swoich rodziców – zwracają się o wsparcie tylko w momentach poważnych kryzysów albo z prośbą o pieniądze. To ciężki czas dla rodziców, którzy muszą pozwolić swoim dzieciom stawać się niezależnymi, równocześnie ich nie zostawiając. To właśnie moment, kiedy młodzi ludzie podejmują decyzję czy próbować alkoholu i papierosów czy nie. Są poza tym pod silną presją z otoczenia – okazje do wypicia zdarzają się a wielu kolegów systematycznie pije.

   Młodzi ludzie poszukują kolegów i przyjaciół w grupach rówieśniczych. Jeżeli w takiej grupie obowiązującą normą jest picie alkoholu, palenie papierosów lub używanie narkotyków a do tego naciski rówieśników są silne – może się zdarzyć, że młody człowiek zechce się dostosować do grupy, która mu imponuje i również używać tych środków.

    Niewątpliwy wpływ na kształtowanie się osobowości młodych ludzi mają również dorośli. Domy, w których pije się alkohol, lub używa innych substancji mogą skłonić dzieci do podobnych zachowań. Częstym motywem picia alkoholu, palenia papierosów oraz sięgania po narkotyki jest zwykła ciekawość i chęć spróbowania i doświadczenia czegoś nowego (np. jak działa narkotyk) są i takie dzieci, które piją alkohol lub używają substancji uzależniających, ponieważ zaskakuje to dorosłych. W ten sposób „sprawdzają” siebie, rodziców, nauczycieli. Często stanowi to sygnał, że dziecko ma problemy i potrzebuje pomocy.

   Oto kilka powodów, dlaczego dzieci zaczynają pić alkohol, palić papierosy bądź zażywać inne szkodliwe substancje:

 Aby dopasować się do kolegów, należeć do grup. Gdy dzieci wchodzą w wiek poszukiwania związek poza domem chcą znaleźć się w jakiejś „paczce”. Dzieci często nawet wiedzą albo domyślają się, że ci z którymi chcą się zakolegować piją ale potrzeba przynależności do paczki jest tak silna, że wcale im to nie przeszkadza. Zakazany owoc dodatkowo przyciąga a wspólne kosztowanie go daje poczucie pozornej wspólnoty.

Aby czuć się dorosłym Dzieci wchodząc w wiek dorastania dopiero kształtują swoje postawy wobec picia, palenia papierosów i narkotyków. Wskutek nacisków rówieśników obserwacji zachowań dorosłych a także zachęcających informacji z filmów, telewizji i innych źródeł zmieniają swój negatywny często stosunek do używek. Często w filmach alkohol i palenie papierosów (daje poczucie), kojarzony jest z dorosłością, męskością, przygodą. Ważna jest postawa i wzór dorosłych aby uzmysłowić dziecku co to znaczy być dorosłym.

Aby być „spoko” i na luzie. Sami pamiętacie jak czuje się młody człowiek wkraczający w wiek dojrzewania – jest spięty, niepewny siebie i wstydzi się, brakuje mu odwagi. Młodzi ludzie sięgają więc po alkohol i papierosy aby poczuć się pewniej, pozbyć się napięcia, bo chcą swobodniej czuć się w towarzystwie wśród swoich rówieśników.

Aby lepiej się poczuć. Młodzi ludzie sięgając po alkohol myślą, że alkohol poprawi i nastrój i samopoczucie, albo pozwoli zapomnieć o kłopotach. Jeśli Wam rodzicom wydaje się, że dziecko ma jakieś trudności, przekonaj je, że nie musi przeżywać ich w samotności i może poprosić Was o pomoc.

    Aby przestać być nieśmiałym. Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez bolesne okresy niepewności, wstydu, nieśmiałości ale czasem dziecko nie jest w stanie sobie z tą trudnością poradzić. Jako rodzic przypominaj dziecku, daj mu odczuć jak jest ona dla ciebie ważne, jak je kochasz, jak dużo ma zalet, jakie są jego mocne strony. Dzieci chcą czuć, że są coś warte dla swoich rodziców, rówieśników dla swojego otoczenia.

Aby sprawdzić jak to jest. Jednym z głównych motywów eksperymentów z piciem i paleniem papierosów jest zwykła ciekawość. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne a czasem fantastyczne informacje. Naturalnie w wieku dorastania ciekawość pcha młodych ludzi w stronę dziwnych, nowych doświadczeń.

Aby złamać zakaz . Niektórzy młodzi piją i palą właśnie dlatego, że nie wolno tego robić. Chcą sprawdzić siebie i rodziców. To, że sprawdzają jak to jest złamać taki silny zakaz, nie znaczy, że będą to robiły zawsze. Od układów i relacji między rodzicami a dzieckiem zależy, czym skończą się te eksperymenty.

Aby dobrze się bawić. Wielu młodych ludzi nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez alkoholu. Alkohol bywa tym środkiem uzależniającym, który otwiera drogę silniejszym substancjom. Młodzi ludzie po alkoholu tracą pełną kontrolę nad swoimi decyzjami i łatwiej im odpowiedzieć „tak” na propozycje spróbowania „czegoś mocniejszego”.

    Piciu alkoholu towarzyszy często palenie. Papierosy i alkohol otwierają furtkę dla narkotyków, zwłaszcza gdy palenie i picie rozpoczyna się bardzo wcześnie. CO TRZEBA I NALEŻY ZROBIĆ ABY UCHRONIĆ DZIECI PRZED NAŁOGAMI?

Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu, papierosach i narkotykach.

Sprawdź czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane.

Nie strasz dziecka , po prostu przekaż mu obiektywne informacje na temat działania substancji uzależniających oraz mechanizmu uzależnienia się.

Pamiętaj, że bardzo wiele dzieci próbuje tego zakazanego owocu, ale wcale potem nie popada w nałogi.

Od Ciebie i Twojej postawy Drogi Rodzicu oraz stosunków łączących Cię z dzieckiem zależy to, czy uchronisz go przed nałogami oraz nauczysz podejmowania słusznych decyzji i wyboru właściwej drogi przez życie.

KALENDARZ

grudzień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4