Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole
10 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to dobra okazja, aby poruszyć tak ważny temat jak zdrowie psychiczne oraz dowiedzieć się, jak o nie dbać i jak wspierać innych w tym zakresie. Celem organizacji tego dnia w naszej szkole była promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi całej szkolnej społeczności na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i nie powinno być tematem tabu.
W ramach Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole zorganizowano następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:
- Przeprowadzono wśród uczniów klas IV-VIII badania ankietowe w celu zrozumienia potrzeb uczniów w zakresie wsparcia psychologicznego oraz ogólnej kondycji psychicznej uczniów.
- Przygotowano gazetkę informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
- Odbyła się dla uczniów klas I-VIII projekcja filmu „W głowie się nie mieści” mająca na celu uświadomienie znaczenia emocji w życiu każdego człowieka. Bo wszystkie emocje są ważne i potrzebne.
- Zorganizowano w klasach IV-VIII akcję plakatową na przygotowanie plakatu klasowego promującego sposoby na zachowanie dobrego samopoczucia.
- Zorganizowano we wszystkich klasach "godzinę" gier planszowych w ramach wzmacniania pozytywnych relacji rówieśniczych.
- Przeprowadzono akcję „Słoiki dobrych myśli”- wszyscy uczniowie mieli okazję wylosować pozytywną afirmację na dobre samopoczucie.
- W młodszych klasach dostępna była również kolorowanka "Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego".
- Dla rodziców przygotowano i przesłano materiały informacyjno- edukacyjne dotyczące wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Zdrowie psychiczne bezpośrednio wpływa na nasze ogólne samopoczucie i jakość życia. Kiedy nadajemy priorytet naszemu zdrowiu psychicznemu, możemy doświadczyć poprawy szczęścia, poczucia własnej wartości i odporności. Pomaga nam to radzić sobie ze stresem, pokonywać wyzwania i utrzymywać zdrowe relacje.
Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.
Uśmiechajmy się więcej, mówmy miłe słowa, bądźmy otwarci na siebie, a zdrowie… nie tylko psychiczne, samo do nas przyjdzie!
Dzień Zdrowia Psychicznego przygotowała p. Edyta Łukasik – szkolny psycholog we współpracy z p. Anetą Goławską nauczycielem informatyki i matematyki.