Alkogogle i narkogogle – niecodzienne zajęcia z zakresu profilaktyki
W dniu 4 października br. w Zespole Szkół w Gołąbkach odbyły się niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas VII-VIII a poprowadziła je pani z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łukowie : Beata Baran.
Podczas zajęć młodzież zapoznała się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które są symulatorami i służą do demonstracji, w jakim stopniu dochodzi do upośledzenia zmysłów po użyciu alkoholu lub narkotyków.
Uczniowie wykonywali ćwiczenia bez okularów i przy ich użyciu, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i podobnie jak pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Założenie niezwykłych okularów, w atmosferze zabawy symulowało tylko niektóre zaburzenia, jakich doznaje przeciętna osoba po spożyciu alkoholu, czy narkotyków. Zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji zniekształcenia zmysłów spowodowały, że próba przejścia przez salę lekcyjną czy rzut piłeczką, było trudnością dla chcących sprawdzić się uczniów.
Zajęcia te na pewno uzmysłowiły naszym uczniom, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom, dlatego zdobyta wiedza jest najważniejsza bo pokus współczesnego świata jest coraz więcej i coraz częściej słyszymy o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków.