Wycieczka przedmiotowa do Warszawy
Celem naszego wyjazdu było bliższe poznanie losów bohaterów obowiązkowej lektury A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Toteż zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowej nekropoli – czyli Cmentarza Powązkowskiego – miejsca pochówku wybitnych Polaków. Stąd udaliśmy się na ul. Dzielną, aby zwiedzić Muzeum Męczeństwa Pawiak, które upamiętnia działalność okupacji niemieckiej, podczas której tysiące Polaków było tam przetrzymywanych, torturowanych i zamordowanych.
Kolejnym miejscem zwiedzania było Mauzoleum Walki i Męczeństwa znajdujące się przy alei Szucha 25, które w czasie II wojny światowej było siedzibą Policji Bezpieczeństwa – zwanej potocznie GESTAPO. Cała aleja zajęta była przez Niemców i całkowicie odgrodzona od reszty miasta zgodnie z napisem „Polakom i psom wstęp wzbroniony”. To tu Niemcy formowali „żywe tarcze” z Polaków, kierowali ich do obozów koncentracyjnych, a nawet urządzili prowizoryczne krematorium.
Po tak wyczerpującej lekcji z panią przewodnik, nie mogło zbraknąć czasu na odprężenie. Kolejne 2 godziny nasi uczniowie spędzili w towarzystwie profesjonalnych trenerów podczas aktywnych zajęć w-fu w Hangarze 646 na Gocławiu.