Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

9114477
Dzisiaj:
5810

Bezpieczny internet - Rady dla Rodziców

  1. Odkrywaj internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbuj znaleźć strony, które mogą zainteresować Twoje pociechy, a następnie zrób listę przyjaznych im stron (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki. pl). Jeśli Twoje dziecko sprawniej niż Ty porusza się po Sieci, nie zrażaj się – poproś, by było Twoim przewodnikiem po wirtualnym świecie.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.

 3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.

 4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.

 5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

 6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

 7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – np. na policję lub na stronę: www. dyzurnet.pl.

 8. Zapoznaj dziecko z „NETYKIETĄ” - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady „Netykiety” znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl). Twoje dzieci powinny je poznać (nie wolno czytać nie swoich e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.).

 9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie www.dzieckowsieci.pl) oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

 10.  Pamiętaj, że pozytywne strony internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.  Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki.

 11.  Zastosuj blokadę rodzicielską internetu – pozwoli to np. na: sprawdzenie stron internetowych pod kątem treści nieodpowiednich dla najmłodszych, blokowanie opcji pobierania programów i aplikacji przez dziecko, ochronę komputera przed ściągnięciem wirusa, uniemożliwi kontakty dziecka z osobami, z którymi do czynienia mieć nie powinno.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

Zakończenie rok...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 -10:25
4. 10:40-11:25
5. 11:40-12:25
6. 12:30-13:15
7. 13:20-14:05

KALENDARZ

czerwiec 2020
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4