Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

7263108
Dzisiaj:
472

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 maja  to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w 1791 roku. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Dla pokoleń, którym przyszło żyć w niewoli, Konstytucja 3 maja była symbolem postępu, ofiarności obywatelskiej i walki narodowowyzwoleńczej. W kolejne rocznice oddawano hołd jej twórcom oraz przypominano rodakom i światu bezmiar krzywdy wyrządzonej Polsce w momencie jej wspaniałego odrodzenia.

    Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski,w środę, 8 maja br. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona obchodom 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyło się przedstawienie w formie wiadomości telewizyjnych. Reporterzy, w których wcielili się uczniowie z klas VII i VIII, przenieśli widzów do XVIII wieku. Dziennikarka w studiu przekazywała  najświeższe informacje z przebiegu obrad sejmowych, a także łączyła się ze sprawozdawcami w parlamencie, którzy „ na żywo” przeprowadzili wywiady z królem Stanisławem Augustem oraz hetmanem Potockim. Korespondenci przebywający w Rosji i we Francji rozmawiali na temat znaczenia polskiej konstytucji z carycą Katarzyną Wielką oraz Maksymilianem Robespierre – czołowym rewolucjonistą francuskim. Program telewizyjny obejmował również panel muzyczny i prognozę pogody.

    Po akademii odbyło się spotkanie z panem Pawłem Jezierskim, który zawodowo zajmuje się komunikacją korporacyjną i public relations w międzynarodowych korporacjach. Mieszka w Warszawie. Aktualnie pracuje nad stworzeniem monografii Jezior i Gołąbek. Wygłosił on wykład na temat życia i działalności Franciszka Salezego Jezierskiego – urzędnika Komisji Edukacji Narodowej, cenionego kaznodziei, powieściopisarza i czołowego publicysty Kuźnicy Kołłątajowskiej. Był wielkim patriotą, któremu na sercu leżało dobro kraju i jego mieszkańców. Odegrał on dużą rolę w obradach Sejmu Czteroletniego. Na rozpoczęcie Sejmu wygłosił Kazanie przed Stanami Rzeczypospolitej. Nie wszyscy wiedzą, że ta historyczna postać pochodzi z Gołąbek. Warto więc zapoznać się bliżej z biografią Franciszka Salezego Jezierskiego i kultywować pamięć o nim.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

Zakończenie rok...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 -10:25
4. 10:40-11:25
5. 11:40-12:25
6. 12:30-13:15
7. 13:20-14:05

KALENDARZ

wrzesień 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5