Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

15259696
Dzisiaj:
441

Rycerskie zmagania

Rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym podejmowanych jest wiele działań upamiętniających wybitnego pisarza.

  Jedno z nich miało miejsce w Zespole Szkół w Gołąbkach  w  poniedziałek, 14 marca br. Przeprowadzona została niecodzienna lekcja języka polskiego, w której uczestniczyli uczniowie klas drugich gimnazjum. Stało się tak za sprawą lektury „Krzyżacy” i wizyty Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pana Macieja Cybulskiego, który przybył do naszej szkoły, aby poprowadzić warsztaty na temat „Sienkiewicz jakiego nie znamy…”.

     Lekcję poprowadził nasz gość. W niezwykle interesujący sposób przedstawił młodzieży fakty z życia Henryka Sienkiewicza. Pan Maciej opowiadał o dzieciństwie i młodości przyszłego noblisty. Wskazał powiązania Henryka  z Ziemią Łukowską, w tym z miejscowością Łazy. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści i oglądali przygotowaną prezentację.

  Po części wstępnej nadszedł czas na działania gimnazjalistów. Wybrani uczniowie mieli okazję wcielić się w bohaterów powieści „Krzyżacy”.  Był zatem Władysław Jagiełło, Ulryk von Jungingen oraz rycerze polscy i Krzyżacy. Drużyny, pod dowództwem swoich przywódców, przystąpiły do działania. Każda wykonała swoją chorągiew, ułożyła okrzyk bojowy i ćwiczyła śpiew pieśni- „Bogurodzicy” i „Chrystus zmartwychwstał”, które rycerze wykonywali podczas zmagań na polach Grunwaldu. Aby walka przebiegała zgodnie z zasadami obowiązującymi rycerzy średniowiecznych, „rycerze z Gołąbek” opracowali kodeksy rycerskie.

    Zanim jednak gimnazjaliści wyruszyli na pole bitewne, obejrzeli dzieło Jana Matejki – „Bitwę pod Grunwaldem” oraz fragmenty bitwy ukazane w wersji filmowej dzieła noblisty.  Pan Maciej Cybulski omówił najważniejsze elementy tego niepowtarzalnego płótna, zwrócił uwagę na postacie historyczne i układ poszczególnych planów.

    Nadszedł długo oczekiwany moment. Rycerze z herbami i chorągwiami wyruszyli na plac bitewny. Walka rozpoczęła się. Zadaniem drużyn było zdobycie chorągwi przeciwników. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Krzyżaków, którzy- wbrew biegowi historii - zwyciężyli.  W nagrodę otrzymali łupy-słodkie upominki.

      Niezwykła lekcja wszystkim uczniom przypadła do gustu. Na zakończenie młodzież podziękowała panu Maciejowi Cybulskiemu za przybycie i przybliżenie biografii pisarza oraz ciekawostek związanych z lekturą „Krzyżacy”. Niezwykłe przeżycia, związane z omawianiem tej powieści, na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów.

     Organizacją lekcji  zajęły się nauczycielki języka polskiego- Małgorzata Chołost i Agnieszka Łazuga.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

Zakończenie rok...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 -10:25
4. 10:40-11:25
5. 11:40-12:25
6. 12:30-13:15
7. 13:20-14:05

KALENDARZ

maj 2022
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4