Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

15259952
Dzisiaj:
697

Bitwa grunwaldzka w Gołąbkach

W poniedziałek, 2 marca br., uczniowie klas II Gimnazjum w Gołąbkach mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji języka polskiego.

Stało się tak za sprawą lektury „Krzyżacy” i wizyty Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Pana Macieja Cybulskiego, który przybył do naszej szkoły, aby poprowadzić warsztaty na temat „Sienkiewicz jakiego nie znamy…”. Naszym gościem była również Pani Dyrektor Anna Krzęcio.

    Lekcja rozpoczęła się od prezentacji faktów z życia Henryka Sienkiewicza, które w niezwykle interesujący sposób przekazał młodzieży nasz gość. Pan Maciej opowiadał o dzieciństwie i młodości przyszłego noblisty. Wskazał powiązania Henryka z Ziemią Łukowską. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści i oglądali prezentowane zdjęcia.

    Po części wstępnej nadszedł czas na działania gimnazjalistów. Każdy uczeń miał możliwość wylosowania karteczki ze wskazaniem postaci, w którą miał się wcielić podczas warsztatów. Był zatem Władysław Jagiełło (Paulina Laskowska), Ulryk von Jungingen (Szymon Wierzchowski), heroldowie (Kamil Sulej, Karol Klębowski) oraz rycerze polscy i Krzyżacy. Drużyny, pod dowództwem swoich przywódców, przystąpiły do działania. Każda z grup miała wykonać swoją chorągiew, ułożyć okrzyk bojowy i zaśpiewać pieśń, którą rycerze wykonywali podczas starcia na polach Grunwaldu. Polacy ćwiczyli wykonanie „Bogurodzicy”, Krzyżacy – „Chrystus zmartwychwstał”. Aby walka przebiegała zgodnie z zasadami obowiązującymi rycerzy średniowiecznych, „rycerze z Gołąbek” opracowali kodeksy rycerskie. Przygotowania do bitwy zaangażowały wszystkich uczniów do intensywnego działania.

    Zanim jednak drugoklasiści wyruszyli na pole bitewne, obejrzeli dzieło Jana Matejki – „Bitwę pod Grunwaldem”. Pan Maciej Cybulski omówił najważniejsze elementy tego niepowtarzalnego płótna, zwrócił uwagę na postacie historyczne i układ poszczególnych planów.

    Nadszedł długo oczekiwany moment. Rycerze z herbami, chorągwiami oraz mieczami wyruszyli na plac bitewny. Tam nastąpiło, zgodne z zapisem historycznym, przekazanie dwóch nagich mieczów królowi Władysławowi. Walka rozpoczęła się. Zadaniem drużyn było przejęcie chorągwi przeciwników. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę rycerzy polskich i to oni w tym pojedynku zwyciężyli. W nagrodę otrzymali łupy-słodkie upominki, którymi podzielili się z przeciwnikami.

     Lekcja wszystkim uczniom przypadła do gustu. Na zakończenie młodzież podziękowała panu Maciejowi Cybulskiemu za przybycie i przybliżenie biografii pisarza oraz ciekawostek związanych z lekturą „Krzyżacy”. Niezwykłe przeżycia, związane  z omawianiem tej powieści, na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów. Organizacją lekcji  zajęły się nauczycielki języka polskiego: Małgorzata Chołost i Agnieszka Łazuga.

Gmina Łuków

Współpracujemy z:

 

Nasza galeria

Zakończenie rok...
Image Detail

DZWONKI

1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:40 -10:25
4. 10:40-11:25
5. 11:40-12:25
6. 12:30-13:15
7. 13:20-14:05

KALENDARZ

maj 2022
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4