Rodzice i uczniowie kapitałem nowoczesnej szkoły

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Gołąbkach przebiegał w tym roku nietypowo. Oprócz uroczystej akademii nasza szkoła zorganizowała Piknik Integracyjny, w przygotowanie którego włączyli się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

Pierwszym punktem programu był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy drużynami uczniów i rodziców. Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Anna Krzęcio. Powitała wszystkich zebranych i przedstawiła składy obydwu drużyn. Następnie na boisku zaprezentował się zespół cheerleaderek. Po niezwykle atrakcyjnym występie uczennic przyszedł czas na piłkarzy. Gwizdek sędziego rozpoczął emocjonujące spotkanie.

Piłka poszła w ruch. Od pierwszych sekund trwania meczu obie drużyny zawzięcie walczyły ze sobą. Zawodnicy pełni determinacji pokazywali swoje umiejętności piłkarskie. Na szczególną uwagę zasługuje postawa bramkarza drużyny uczniów, ucznia kl. IIIa - Rafała, który z wielkim poświęceniem bronił bramki.

Poziom meczu był bardzo wysoki, ale to nie tylko zawodnicy dostarczyli oglądającym emocji. Kibice, zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice, ubrani na  biało-czerwono głośno dopingowali graczy. Z trybun powiewały flagi i pompony biało-czerwone, słychać było odgłosy trąbek i okrzyki uczniów z poszczególnych klas, które zachęcały piłkarzy do wytężonej walki o zwycięstwo. Emocjonującej grze zawodników oraz pełnej podziwu postawie kibiców przyglądali się obecni na naszej uroczystości goście: Wójt Gminy Łuków, p. Mariusz Osiak oraz dyrektor GZO, p. Bogdan Wiącek.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się remisem 1:1. W trakcie przerwy na boisku ponownie pojawił się zespół cheerleaderek. Po przerwie  piłkarze wznowili walkę o puchar dyrektora szkoły. Druga połowa dostarczyła kibicom również wielu powodów do radości i zakończyła się wygraną uczniów 3:2. Po meczu nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięskiej drużyny.

Dyrektor szkoły, p. Anna Krzęcio, podziękowała wszystkim zawodnikom za wspaniałą walkę i wręczyła puchar Mateuszowi - kapitanowi zwycięskiej drużyny uczniów. Głos zabrał również obecny na uroczystości  Wójt Gminy Łuków, pan Mariusz Osiak. Pogratulował zawodnikom wspaniałej gry oraz wyraził nadzieję, że dzisiejsze spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców.

Po doznaniach sportowych przyszedł czas na emocje kulinarne. Kolejnym założeniem imprezy było zorganizowanie „Święta pieczonego ziemniaka”. Oczywiście, oprócz ziemniaczków, można było spróbować pysznego bigosu, pieczonej kiełbaski czy smakowitych ciast przygotowanych przez rodziców. Wszyscy mogli do woli kosztować wspaniałych smakołyków. Mamy i tatusiowie doskonale sprawdzili się w roli współorganizatorów naszej wspólnej uroczystości.

Kolejne atrakcje zapewnili nam zaproszeni goście – ratownicy pogotowia ratunkowego i funkcjonariusze policji.

Ratownicy przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy, w którym uczestniczyli również uczniowie. Można było przećwiczyć różne metody reanimacji, układanie człowieka w pozycji bocznej ustalonej czy też obejrzeć z bliska karetkę i przyrządy, które się w niej znajdują. Uczniowie, szczególnie ci młodsi, z wielkim zainteresowaniem oglądali wóz reanimacyjny i jego wyposażenie.

Policjanci natomiast przybyli ze swoimi niezwykłymi współpracownikami – psami. Publiczność mogła obejrzeć, jak wielką pomoc mogą one stanowić dla funkcjonariuszy w czasie różnych podejmowanych przez policję akcji.

Ostatnią atrakcją imprezy był poprowadzony przez p. Paulinę Radzikowską aerobic, do którego przyłączyli się wszyscy entuzjaści ruchu: uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Uroczystość należy uznać za bardzo udaną. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, bez których ta impreza nie miałby takiego wspaniałego przebiegu. Ich ogromny wysiłek i starania zaowocowały wspaniałą zabawą oraz dostarczyły wszystkim zgromadzonym niesamowitych przeżyć w tym pięknym październikowym dniu.

Pomysł na imprezę zrodził się podczas warsztatów, które odbyły się w ramach  ogólnopolskiego projektu  Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.  Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z głównych celów jest wprowadzenie  nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.

W warsztatach brali udział nauczyciele z naszej szkoły, przedstawiciele uczniów i rodziców. Wspólnie zaplanowaliśmy takie działanie, które wzmocniłoby współpracę pomiędzy nauczycielami, uczniami i rodzicami, czyli to, co jest głównym celem projektu.

Mamy nadzieję, że tego typu idee pomogą nam stworzyć taką szkołę, w której każdy uczeń, rodzic i nauczyciel będzie chętnie pracował, rozmawiał jak również uczestniczył we wspólnej zabawie.