Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Bezpieczni w sieci Internet

"Bezpieczni w sieci Internet" - pod takim hasłem w naszej szkole w dniu 22 lutego zorganizowano dla uczniów klas 0-III oraz IV-VIII prelekcje na temat bezpieczeństwa    w Internecie, które przeprowadzili  przedstawiciele KPP w Łukowie z Wydziału d/s Nieletnich oraz Rewiru Dzielnicowych.

 

Odwiedzili nas mł. asp. Karolina Konieczna, st. sierż. Piotr Safiański oraz asp. sztabowy Mariusz Dębowski.

Nie od dziś wiadomo, że Internet to skarbnica wiedzy i informacji, ale wiąże się z nim także wiele zagrożeń.

Szybki rozwój technik teleinformatycznych przynosi  mnóstwo korzyści m.in. łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji. Niestety niesie również za sobą negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.

Podczas spotkania z młodszymi uczniami z klas 0-III policjanci mówili o kodeksie dobrego zachowania w Internecie. Przypomnieli dzieciom o zasadach dobrego wychowania, które również obowiązują w Internecie. Funkcjonariusze ostrzegali uczniów przed podawaniem swoich prywatnych danych gdy korzystają ze stron internetowych.
Policjanci bardzo mocno zaakcentowali i zwrócili uwagę dzieciom na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreślali, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie piszą lub mówią. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, że najlepiej korzystać z Internetu wspólnie z rodzicami – to zapewni im bezpieczeństwo.

W drugiej części spotkania, która skierowana była do starszych uczniów z klas IV-VIII, młodzież została zapoznana z formami cyberprzemocy oraz z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia  tym zjawiskiem. Wyjaśniono jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także rad jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami. Policjanci zaznaczyli, jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie konsekwencje prawne mogą spotkać nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych.

Nasi goście omówili również z uczniami zasady bezpiecznego poruszania się po sieci, przestrzegli przed zagrożeniami jakie czyhają na nich w wirtualnym świecie i wytłumaczyli jak się zachować, gdy ktoś obcy chce z nimi nawiązać kontakt. W trakcie spotkania wyjaśnili również, jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z Internetu oraz jakie skutki może nieść pozornie niewinny żart związany z nagrywaniem rówieśników telefonem.

Na koniec spotkania pani dzielnicowa mł.asp. Karolina Konieczna przypomniała naszym uczniom o bezpiecznych zasadach poruszania się po drodze: noszeniu odblasków, poruszaniu się po drodze zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz posiadaniu przy sobie stosownych dokumentów takich jak karta rowerowa.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom za wartościową lekcję z zakresu bezpieczeństwa oraz poświęcony czas dla naszych uczniów.