Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

Uczcijmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo

Gdzie dom poety w Czarnolesie,
gdzie nurtem śpiewnym płynie Wisła.
Tu biały sad jest, czarny węgiel,
tu wszędzie Polska, tu - Ojczyzna!

T. Kubiak

 W tym roku mija 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na co dzień pewnie nie zastanawiamy się nad tym zbyt często, ale fakt, że żyjemy w wolnym kraju, jest naprawdę wielkim szczęściem.

 Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą uczcili to święto podczas lekcji on-line, omawiając szczegóły tego historycznego wydarzenia. Owe wydarzenie zbiegło się z zakończeniem I wojny światowej, podpisaniem rozejmu w Compiegne pomiędzy Niemcami a aliantami. W dniu 10 listopada do Warszawy przybył Józef Piłsudski, który dzień później przejął władzę wojskową, a potem i cywilną. Mając na uwadze słowa Marszałka: Naród, który nie szanuje swojej przeszłości  nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przeszłości, klasa IV godnie i z dumą zaprezentowała polskie symbole narodowe. Pozostałe klasy na lekcji historii obejrzały prezentację multimedialną upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości oraz wysłuchały krótkich prelekcji.