Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

Zasady organizacji nauki w domu.

Z uwagi na  czas rozprzestrzeniającej się szybko choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa,  kiedy zostaliśmy zobowiązani do ograniczenia wszelkich kontaktów i spotkań, gdy zostały podjęte decyzje o zawieszeniu zajęć w przedszkolach, szkołach i na  uczelniach, a część z nas zdalnie wykonuje swoje zadania pracownicze, pamiętajmy: 

Czas spędzony  przez nasze dzieci w domu nie jest okresem wolnym od nauki!

 

Stąd pojawiły się wytyczne o uruchomieniu  kształcenia na odległość. Rekomenduje się wykorzystanie w tym celu:

  • dziennika elektronicznego,
  • strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
  • mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.

 Jest to trudna forma nauki, ponieważ nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni, dodatkowo wymagająca od uczniów dużej samodyscypliny, a od rodziców  zorganizowania dzieciom odpowiednich warunków do pracy, wspierania dzieci w systematyczności i odpowiedniego motywowania ich do nauki.  

Zasady organizacji nauki w domu.

 Drogi Rodzicu!

 1.      Zapewnij dziecku stałe miejsce do pracy – kącik nauki.

 2.      Określ (najlepiej w formie pisemnej) dzienny rozkład zajęć domowych ucznia.

Szkolne i domowe obowiązki ucznia wymagają starannego uporządkowania, mają tu być ściśle uwzględnione  pory odpoczynku i okresy nauki  z zastrzeżeniem  konsekwentnego ich przestrzegania.  

 3.      Postaraj się, aby dziecko pracowało w godzinach porannych i przedpołudniowych – wtedy jego nauka będzie najbardziej efektywna.

 4.      Zapewnij stały dostęp do komputera lub przenośnych urządzeń elektronicznych, gdzie uczeń pod kontrolą rodzica będzie codziennie pobierał wytyczne do pracy w domu zgodnie z obowiązującym  szkolnym planem zajęć.  

 5.      Dopilnuj, aby dziecko opracowywało i przyswajało nowe zagadnienia z poszczególnych przedmiotów według zaleceń nauczycieli.

 6.      Kontroluj efekty pracy dziecka (odpytuj, sprawdzaj notatki, analizuj wspólnie z dzieckiem treści opracowanych zadań).

Rodzic w tym czasie powinien czuwać nad prawidłowym przebiegiem pracy swego dziecka.  

 7.      Włącz się do pomocy dziecku w nauce.

Jeżeli pojawiają się problemy ze zrozumieniem przez dziecko nowych treści, należy tak pokierować jego myśleniem, aby naprowadzić na prawidłową drogę, udzielić wskazówek. Nie należy podawać gotowych rozwiązań.  

 8.      Wyznacz dziecku przerwy podczas nauki.

W trakcie nauki domowej potrzebny jest odpoczynek Krótkie przerywniki w odrabianiu prac domowych są wskazane. Są one pewnym relaksem, ale muszą być stosowane w odpowiednim momencie. Dziecko powinno zakończyć rozpoczętą pracę lub dojść do jakiegoś punktu i wtedy może zrobić sobie przerwę. Narastające zmęczenie zmniejsza koncentrację dziecka. Przerwy pozwalają na uporządkowanie przeczytanych informacji i powiązanie ich w logiczną całość. Przerwy w trakcie odrabiania lekcji nie mogą jednak być zbyt długie (10-15min.), aby dziecko nie zapomniało przez ten czas, czego się nauczyło. Z drugiej zaś strony nie należy zbyt długo uczyć się bez przerwy, gdyż zmęczenie powoduje gorsze i mniej trwałe przyswajanie wiadomości.

 9.      Ustal konsekwentny system  nagród za wywiązywanie się z obowiązku nauki.

Nagrodą dla dziecka może być np. atrakcyjny sposób spędzenia czasu z rodzicami:  

  • gry  w planszówki, karty, warcaby, szachy,
  • wspólne czytanie książek, bajek, komiksów,
  • wspólne oglądanie ciekawych programów,  
  • rozwijanie  hobby -  majsterkowanie, robienie na drutach czy gra na instrumencie,
  • wspólne spacery  - ale tam, gdzie nie ma ludzi!

Pamiętajmy!   

Nagroda zwiększa motywację  do pracy.  

Nie karzemy za złe wyniki w nauce, lecz po prostu pozwalamy odczuć, co się dzieje, gdy się nie wykona jakiejś pracy. Jeśli się nie wykonało obowiązków, nie można korzystać z przyjemności i trzeba nadrobić to, czego się wcześniej nie zrobiło.  

 10.  W przypadku trudności ze zrozumieniem tematu lub zadania skontaktuj się z nauczycielem przedmiotu w celu uzyskania dodatkowych wskazówek.

 11.  Zapewnij dziecku pozytywną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.

Nie wprowadzaj niepotrzebnie nerwowego nastroju, nie skupiaj się głównie na informacjach o zagrożeniu. Staraj się przede wszystkim uspokoić dzieci i wytłumaczyć im, że sytuacja, choć wyjątkowa, nikogo nie zwalnia z wypełniania obowiązków.

 12.  Zapewnij dziecku zdrowe posiłki i zadbaj o odpowiednią ilość snu.

Pamiętaj o zdrowych, regularnych posiłkach, bogatych w warzywa i owoce. Postaraj się, aby dziecko nie jadło chipsów, żelków i nie piło kolorowych napojów gazowanych. Jako przekąski podaj orzechy, ziarna słonecznika czy dyni. Regularne picie wody wpływa na poprawę koncentracji i zapobiega znużeniu. Zadbaj o 8-9 godzin snu o stałych porach – długie siedzenie wieczorami, a potem przesypianie poranków zaburza rytm i utrudnia myślenie i zapamiętywanie.