Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Artykuły

Święto Konstytucji 3 Maja

W dniu 26 kwietnia br.  w naszej szkole odbyła się  akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.

 Następnie głos zabrała Dyrektor szkoły Pani Anna Krzęcio - Woroniecka, która przybliżyła okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreśliła, że był  to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie.

   Po uroczystym wstępie rozpoczęła się część artystyczną w formie montażu słowno-muzycznego pt. „ Już tę wpłatę dzieje chronią w szczerozłotej zasług skrzyni”, zaprezentowana przez uczniów z klasy IV i V. Na wstępie młodzież odśpiewała pieśń patriotyczną  pt. „Mazurek 3 Maja” i zaprezentowała wybrane utwory literackie. Wzniosłe słowa poezji uświadomiły uczestnikom uroczystości, jak trudna była sytuacja ówczesnej Rzeczpospolitej.  Przypomniano słowa  kapłana Piotra Skargi, który wzywał Polaków do patriotyzmu i ostrzegał, porównując  ojczyznę do tonącego okrętu. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały  rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności wśród szlachty jak  i mieszczaństwa. Światli Polacy, najwybitniejsi ludzie epoki, między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj podjęli się dzieła naprawienia państwa. Tekst Konstytucji 3 Maja z 1791 roku przygotowano w tajemnicy. Ten nowoczesny dokument porządkował sprawy Polski i ocalał jako wkład Polaków w „powszechny skarbiec świata”.

   Akademia była wspaniałą okazją do uzmysłowienia wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest dla nas dniem zadumy nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

   Uroczystość uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: p. Renaty Pawlikowskiej, p. Ewy Osiak i p. Adama Białowąsa.