Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

Smak życia - czyli debata o dopalaczach

16 maja br. uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. Beatę Baran - pracownika Państwowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Łukowie.

Temat warsztatów brzmiał: "Smak życia - czyli debata  o dopalaczach". Pani Beata przekazała uczniom wiele faktów dotyczących dopalaczy. Nawiązała  bardzo dobry  kontakt z młodzieżą i zainteresowała ją  prezentowanymi zagadnieniami. 

     Dopalacze, czyli substancje działające podobnie do narkotyków mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Główna grupą docelową produktów tego typu jest młodzież   w wieku od 15 do 25 lat, która najczęściej i najchętniej eksperymentuje z nowymi środkami psychoaktywnymi. Dopalacze są alternatywą dla niebezpiecznych i pochodzących z niewiadomego źródła używek. Specjaliści ostrzegają jednak, że ich zażywanie powoduje w wielu przypadkach poważne konsekwencje fizjologiczne, takie jak zaburzenia funkcjonowania mózgu czy układu krążenia.

   Szczególnie niebezpieczne jest łączenie różnych dopalaczy ze sobą oraz z alkoholem. Mogą wówczas spowodować porażenie ośrodka oddechowego i ośrodka krążenia, zaburzenia rytmu serca, nawet z zatrzymaniem jego akcji, a także gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udaru mózgu czy zawału serca. W pewnych okolicznościach ich zażycie może więc okazać się śmiertelne…

   Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w trakcie spotkania zaowocuje zachowaniem postawy pełnej wstrzemięźliwości,  bo pokus współczesnego świata jest bardzo dużo i coraz częściej słyszymy o dopalaczach i skutkach ich zażywania.