Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
s1 s2 s3

I Like

ODWIEDZIŁO NAS:

20750102
Dzisiaj:
974

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 21. Przesłaniem tego święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

 W Zespole Szkół w Gołąbkach obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego na specjalnych lekcjach przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego – p. Ewę Łubę i p. Adama Białowąsa. W czasie tych zajęć uczniowie poznali ciekawostki związane z najstarszymi zachowanymi zabytkami języka polskiego, takimi jak np. słynne zdanie z „Księgi henrykowskiej” uznawane za pierwsze słowa zapisane w języku polskim, „Bogurodzica”, „Kazania świętokrzyskie”, „Psałterz floriański” czy „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Natomiast z XV-wiecznego „Traktatu o ortografii” Jakuba Parkoszowica uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wyglądały pierwsze próby stworzenia polskiego alfabetu. Nie mogło również zabraknąć fragmentu wiersza Mikołaja Reja:

                                „A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

                                 iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Nie bez powodu nasz ojczysty język jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Przekonali się o tym także nasi uczniowie. Najpierw obejrzeli nagranie, na którym obcokrajowcy próbowali wymawiać polskie słowa: źdźbło”, Łódź, kwiat, mężczyzna, chrząszcz. Następnie sami zmagali się z łamańcami językowymi. Poza tym poznali kilka zasad dotyczących poprawności językowej i rozwiązali quiz. Na zakończenie uczniowie wysłuchali piosenki pod tytułem "ĄĘ", której autorem jest Łona – raper uhonorowany przez Radę Języka Polskiego tytułem „Młodego Ambasadora Polszczyzny”.

            Szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

  

KALENDARZ

marzec 2024
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6